неделя, 7 март 2010 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Историята на приложното изкуство и дърворезба у нас по особен начин се проектира върху дейността на СХУ за приложни изкуства в Трявна и целия образователен процес. Училището възниква естествено върху основата на традиции оставили дълбоки следи в художествената култура на българина през Възраждането.
Стремежът да се съхранят традициите на Тревненската възрожденска школа в областта на художествената обработка на дърво води до откриване през 1920 година държавно столарско училище в гр. Трявна. Това е първата решителна крачка за възобновяване на художествените занаяти и национални традиции чиито функции и значение след Освобождението затихват. Целта е постепенно да се излезе от рамките на обикновения занаят и да се наложат оригинални стилистични, пластични и технически решения.
Училището става средище, което привлича талантливи преподаватели, като завършилия в Мюнхен художник Иван Христов. Той дава идеята за основаване на музей по резбарско изкуство и така се спасяват от унищожение ценни художествени произведения.
През различни периоди като възпитаници и преподаватели през училището преминават изкуствоведа Димитър Друмев, резбарите Цаньо Антонов, Асен Василев, проф. Кънчо Цанев, проф. Антон Дончев и др.
Значимостта на тяхната заслуга не е само в рамките на Тревненската школа, а в цялата българска пластична култура.
След създаването си до днес училището преминава през различни форми на своето развитие:
- 1920 – 1944 г. – Държавно столарско училище.
- 1945 – 1952 г. – Държавно средно училище по дърворезба и сградостроителство
- 1952 – 1975г. – Техникум по дърворезба и вътрешна архитектура
- 1976 г. – Средно художествено училище за приложни изкуства
След обособяването на ССХУ през 1976 г. се създава възможността за пълно разгръщане на творческите усилия на учители и ученици за изучаване на възрожденската традиция в художествената обработка на дървото и осмислянето и в съвремието. Обновяват се формите и стилистиката. Дипломните работи не се затварят само в двуизмерни решения на релефите, а минават в пространството. Творби на учениците са представени на изложби в София, Пловдив, Варна, Габрово, Сливен, Котел, с.Орешак, Варшава, Закопане, Честахова, Полша, Белгия и др.
Училищата по изкуствата към Министерство на културата каквото е и СХУ за ПИ – Трявна изпълняват и функцията на художествено-творчески и културни средища и дават база за развитие на личността в съответните области: “Художествена дърворезба”, “Интериорен дизайн” и “Иконопис”.
Целите и задачите на обучение в училищата по изкуствата не са просто овладяване на минимум от професионални знания и умения за получаване на професионална квалификация и упражняване на дадена професия, а полагане основа на професионална култура, върху която се осъществява и по-нататъшното развитие в съответната област.
Училищата по изкуствата са етап от цялостната система на художествено и хуманитарно образование – школи, училища, висши учебни заведения, като между отделните етапи има взаимовръзка.
Творческата и изследователска дейност в тези училища са заложени нормативно в специалната подготовка, като задължителна в учебен план и има определящо значение.
По своята същност училищата по изкуствата съчетават формата на учебни заведения с функцията на художествено-творчески и културни средища, които захранват основни за страната културни процеси.
Кадрите завършващи тези училища са бъдещия потенциал на множество културни институции и организации в страната.
Преподавателите и учениците представляват част от художествения капитал на нацията.
Училищата по изкуствата са национални поради обхвата на прием на ученици и организационно, методически и финансово се ръководят от Министерството на културата.
Училището е в договорни отношения с училището по дърворезба в Бриенц – Швейцария от 1997 г., в проекто договорни отношения с колежа в Аалст – Белгия, лицея по дърворезба и керамика Закопане - Полша и училището по ланшафтна архитектура в Белград.
Групи от ученици и учители от СХУ за ПИ – Трявна и училището в Бриец - Швейцария са гостували на базата на взаимния обмен.
Изготвена е програма с училището в Бриенц до 2004 г. чрез фондация Болкан Асис с лицея в Закопане през 2002 г. предстоят възобновяване на взаимовръзките по взаимно съгласие на училищата и със съдействието на Министерство на културата на Полша.
“Ноев ковчег на българското” може да се нарече и учредената от художествените училища в Трявна, Троян, Сливен, Смолян и Дома на хумора и сатирата в Габрово през 1996 г. Асоциация “Луди млади”, чието предназначение е да увековечи старите български знания, изучавани в средните художествени училища. Раждането на Асоциацията ни накара да осъзнаем, че вече сме отговорни пред този град защото, волно или неволно, са бяхме превърнали в онзи коректив на ценности и стойности, който върна вярата на хората.
Асоциация “Луди млади” – Габрово е нагледен пример как един проект, финансиран в началото от фондация “Отворено общество” може да прерасне в сдружение на съмишленици, което във времето на строги бюджетни ограничения да помага на българското образование и култура, инвестирайки в уменията на даровитите ученици, техните преподаватели и доброжелатели.
Училището е участвало в много национални и международни конкурси и наши възпитаници са печелили награди.
Възпитаници на СХУ за ПИ – Трявна са завършили ВУЗ по изкуствата - НХА, ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, УСАГ – архитектура, СУ “Климент Охридски”, ВЛУ - София, ВПУ – Шумен. Ученици от СХУ за ПИ – Трявна са продължили обучението си и работят по специалността в Австрия, Германия, Южна Африка, Израел, САЩ, Канада, Испания.
В училището преподават високо квалифицирани учители. По специалните предмети преподават изявени творци – художници с богат преподавателски опит.
Там където се докосват занаята и изкуството, започва тяхната мисия, а това е и мисията на СХУ за ПИ – Трявна да създава условия за развитие и обогатяване на традициите и живота ни днес с нови художествени и естетически стойности.
ИНФОРМАЦИЯ
за участие на СХУ за ПИ – Трявна в проекти по програми
за периода 1993 – 2005 г.
1993 и 1995 г. – Съвместно с Община Трявна организира провеждането на Международен пленер по дървопластика “Облог в Трявна”. Осигурява чрез клуб “Отворено общество” дневни пари за участниците, място за работа и награда за носителя на “червения пояс”.
Цел: Възобновяване на прекъснатия пленер по дървопластика “Облог в Трявна”.
1996 г. – Инициатор и учредител съвместно с директорите на СХУ – Трявна, Троян, Сливен и Смолян на Асоциация “Луди млади”.
1997 г. – Участие на Асоциация “Луди млади” към фондация “Отворено общество” с проект “Съхранение и развитие на българските национални традиции и култура”.
- Провеждане на ученически пленер в с. Орешак за 20 ученика и 4 преподаватели от училищата в Трявна, Троян, Сливен и Смолян. Коратор на пленера – Димитър Грозданов от СБХ.
Цел: Създаване на творческа нагласа за самостоятелна работа на учениците от художествените училища. Осигурени 1000 $ за пътни, храна, спане и материали за участниците.
1999 г. – Проект по програма “ФАР” към Европейския съюз “Българските национални традиции и култура в процеса на евроинтеграция” – 1800 $
- Провеждане на международен младежки пленер “Форма 99” с участието на ученици от СХУ за ПИ – Трявна, Троян, Сливен и Смолян – 20 ученика и 4 преподаватели.
- Отпечатване на рекламни материали за СХУ за ПИ – Трявна, Троян, Сливен и Смолян и обложка за асоциация “Луди млади”.
- Организиране изложба от пленера в галерия “Съни арт” – София.
2002 г. – Проект към Министерство на околната среда и водите – “Почистване на река Тревненска” – 1500 лв. Съвместно с Община Трявна се почисти долното течение на река Тревненска и засадиха нови дръвчета.
Цел: Създаване на екологични навици за съхранение и опазване на природата.
2003 г. – Участие на СХУ за ПИ – Трявна в проект на Община Трявна при изработване на дървени табелки а 5 бр. контейнери за разделно събиране на отпадъци.
2005 г. – Проект по програма “ФАР” към Европейския съюз BG 02.0202 – 18 “Обучение през целия живот”. Алтернативни методи за професионална квалификация и обучение за безработни до 29 години. - 30000 евро.
Цел: Обучение на безработни младежи до 29 г. по специалности “Дърводелец”, “Мебелист”, “Тапицер” – І степен професионална квалификация, срок на обучение – 3 месеца. На обучаемите се заплаща 50 евро на месец и осигурява работно облекло. Фирма партньор ЕАД “Джорджиана” – Трявна.
Няма коментари:
Публикуване на коментар